Повна декарбонізація транспорту ЄС до 2050 року завдяки залізниці
Парлемент ЄС та уряди держав-учасниць повинні здійснити низку політичних заходів на шляху до повної декарбонізації транспорту у 2050 році: підтримати перехід на залізницю, впровадити ефективні інструменти за принципом “платить користувач” та “платить забруднювач” і, що не менш важливо, – забезпечити належне фінансування чистої мобільності. Про це йдеться в опублікуваному CER документі щодо “Пріоритетів залізничного транспорту в рамках Європейської програми “Зелена угода”.
Спільнота європейських залізничних та інфраструктурних компаній (CER) закликає Європейський Союз (ЄС) та його членів домовитись про запровадження Європейського «зеленого курсу», який допоможе поступово скоротити викиди парникових газів транспортної галузі до нуля не пізніше до 2050 року.
Загальна політика
CER стверджує, що оскільки залізниця – це найзеленіший вид наземного транспорту, завдяки високій частці електрифікації та все більшій роботі з нульовим викидом вуглецю, це може допомогти суттєво декарбонізувати перевезення.
Завдяки Європейській програмі “Зелена угода”, ЄС та країни-члени повинні встановити амбіцітні, але реалістичні віхи до 2030/2040/2050 років декарбонізувати транспорт в ЄС. Перехід на залізницю повинен підтримуватися планом дій ЄС та національними заходами щодо залізничного вантажоперевезення, сприяти переходу на залізницю пасажирських перевезень, особливо у випадку транскордонних поїздок до 1000 км. Граничне ціноутворення на соціальні витрати повинно стимулюватися впровадженням принципів “забруднювач платить” та “користувач платить” при транспортуванні.
Збільшити CEF
CER хоче, щоб ЄС суттєво збільшив бюджет такого транспортного інструменту, як механізм «З’єднання Європи» (Connecting Europe Facility – CEF). Мова йде про збільшення інвестицій, необхідних для електрифікації залізничниї мережі, розширення цифровізації залізниць та зменшення шуму вантажних поїздів. CER також вимагає “надійного фінансування” залізничних досліджень та інновацій, сприяти розширенню приватних інвестицій у залізничні проекти.
Рівні умови для залізниць
Щоб дозволити залізниці конкурувати з іншими видами транспорту на рівних умовах, Європейська зелена угода повинна допомогти запровадити надійні ціни на викиди вуглецю для транспорту через ЄС. Зокрема, CER пропонує оподатковувати паливо, яке використовується в міжнародній авіації або морському судноплавстві, та вимагає припинити субсидіювання авіаперевезень та збільшити розмір дорожньої плати.
Відмовитися від плати за колію
CER пропонує, щоб ЄС та країни-члени тимчасово відмовились від плати за доступ до колії, зменшити навантаження на митні гарантії на залізничні вантажні перевезення, сприяти сталому туризму та вдосконалювати екологічну маркування транспортних засобів, щоб допомогти мандрівникам та вантажовідправникам зробити обґрунтований вибір.
Інші пріоритетні політики в рамках Європейської програми “Зелена угода” включають сприяння транспорту з низькими викидами в програмах “Еразмус +”, поліпшенню транскордонної сумісності шляхом швидкого впровадження Регламенту TEN-T, посиленні взаємозв’язку між залізничним та автомобільним транспортом та впровадженню європейської “зеленої угоди” у всіх політиках ЄС, стимулювати енергетичний перехід та розвивати стійкі міста.
Залізниця є запорукою транспортної декарбонізації ЄС. За відповідного сприяння ЄС залізниця може покращити свою енергоефективність, що у свою чергу зменшить викиди СО2 та покращить залізничні послуги та продукцію для подальшого розвитку мобільності як послуги (MaaS).
Лібор Лохман, виконавчий директор CER:
“Спільнота європейських залізниць щиро вітає план Європейської комісії щодо Європейської Зеленої угоди про перехід ЄС до нульової вуглецевої економіки до 2050 року. Залізниця, що є найбільш екологічним способом перевезень, може зробити ключовий внесок у перехід на режим чистого транспорту. CER готовий співпрацювати з розробниками політики задля допомоги європейській програмі “Зелена угода” у забезпеченні чистої мобільності для всіх”.